ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΕΠΑΛ ΡΑΦΗΝΑΣ Εκπαιδευτική προβολή στο σχολείο στις 12/1/2023

Εκπαιδευτική προβολή στο σχολείο στις 12/1/2023

Η προβολή έγινε στο πλαίσιο του άξονα της αξιολόγησης των σχολικών δράσεων. Το πρόγραμμά μας διερευνά τη διασύνδεση των ατόμων, μέσω των οργανωμένων κοινωνικών θεσμών όπως είναι μια σχολική μονάδα, με τον περιβάλλοντα – περισχολικό χώρο και τα ζωτικής επίδρασης προβλήματά του.

Το πρόγραμμα αυτό αποσκοπεί επίσης στην ανάπτυξη των μηχανισμών οργανωμένης αναζήτησης, ανακάλυψης, προσέγγισης του περισχολικού τοπίου μέσα από την ατομική πρωτοβουλία και, συνδυαστικά, μέσα από τη συνεργασία με τους τοπικούς φορείς.

Στόχος είναι η ευαισθητοποίηση και η συνεχής καλλιέργεια της οικολογικής και κοινωνικής συνείδησης των ανθρώπων.

Η ταινία, Έριν Μπρόκοβιτς, που παρακολουθήσαμε συνδέεται με την αφύπνιση και την απήχηση ενός ανθρώπου που χωρίς τις απαραίτητες τυπικές προϋποθέσεις κατέβαλε υπερπροσπάθεια σε σχέση με τις τρέχουσες υποχρεώσεις της καθημερινότητάς του, ώστε να αναδειχτεί ένα μείζον για τη δημόσια ασφάλεια τοπικό περιβαλλοντικό πρόβλημα.

Παρεμφερές θέμα στην τοπική εμβέλεια του σχολείου μας είναι επί παραδείγματι το ρέμα της Ραφήνας.

ΕΡΙΝ ΜΠΡΟΚΟΒΙΤΣ